Vznik rakoviny prsníka

Na otázku ako vzniká rakovina prsníka a „prečo postihla práve mňa“ neexistuje jednoduchá ani jednoznačná odpoveď. Nádor vzniká abnormálnym rastom buniek, ktoré sa vymkli bežným kontrolným mechanizmom organizmu. Základnou štruktúrou bunky, ktorá je nevyhnutná pre všetky jej aktivity je DNA. Ak dôjde ku poškodeniu DNA, ktoré nie je včas „opravené“, môže sa zdravá bunka „zvrhnúť“ na nádorovú.

V mnohých prípadoch má na vzniku ochorenia svoj podiel ženský pohlavný hormón estrogén. Ten totiž podporuje rast buniek v tkanive prsníka a rozmnožovacích orgánoch. Rakovina je pritom ochorenie, ktoré vzniká práve kvôli nekontrolovateľnému rastu buniek. K faktorom, ktoré môžu podporovať vznik rakoviny, patrí skorý nástup menštruačného cyklu pred dovŕšením deväť rokov, menopauza po päťdesiat päťke, pôrod prvého dieťaťa až po 40. roku alebo bezdetnosť. Všetky prípady majú spoločné to, že je počas nich tkanivo prsníka vystavené dlhšiemu pôsobeniu estrogénu, než je obvyklé. Riziko vzniku rakoviny zvyšuje aj obezita, keďže obézne ženy majú v tele viac ženského hormónu, ako štíhle.

Vznik ochorenia podporuje aj výživa s vysokým podielom tukov, najmä ak sa k tomu pridá nedostatok vlákniny. Vtedy totiž telo produkuje oveľa viac estrogénu.

Nepriaznivý vplyv majú aj faktory vonkajšieho prostredia, napríklad žiarenie, pesticídy a používanie prsných implantátov s obsahom polyuretánu (v súčasnosti sú už zakázané).

Svoju úlohu hrá samozrejme dedičnosť, i keď na podklade dedičnosti vzniká „len“ 5-10% nádorov. Za geneticky podmienený vznik rakoviny sú najčastejšie zodpovedné gény označené ako BRCA 1 a BRCA 2.

Choroba najčastejšie postihuje ženy staršie ako 40 rokov a zvlášť ženy po menopauze. Rakovina prsníka sa vyskytuje aj u mužov, u ktorých tvorí menej ako 1% prípadov.

Varovné signály

V počiatočných štádiách sa nemusí rakovina prsníka nijak prejaviť. Neskôr sa objaví hmatateľný útvar v prsníku alebo jeho okolí. Nádor môže deformovať prsník a meniť jeho tvar, spôsobuje zmenu vzhľadu a konzistencie prsníka. Pri rozšírení nádoru sú hmatateľné aj lymfatické uzliny v podpazuší. Neskôr môže prejsť choroba do štádia vzdialených metastáz, ktoré sa najčastejšie objavujú v kostiach, pečeni, pľúcach alebo v mozgu.

Našťastie, až tri štvrtiny všetkých hrčiek v prsníku sú nezhubné, takže je možné ich ponechať bez liečby, alebo ich odstrániť jednoduchým chirurgickým zákrokom. O tom, aký je najideálnejší postup vo vašom prípade by mal však rozhodnúť lekár, pretože asi štvrtina nálezov môže byť rakovinového pôvodu. Okrem hrčiek existujú aj ďalšie zmeny prsníka, ktoré môžu signalizovať zhubné ochorenie, napr. výtok, prípadne krvácanie z bradaviek alebo zmeny na pokožke.

Medzi zmeny, ktoré síce nemusia, ale niekedy môžu poukazovať na rakovinu prsníka, patria:

  • zmena veľkosti – jeden prsník môže byť viditeľne väčší alebo nižšie uložený
  • zmena bradavky – ak dôjde k jej vtiahnutiu alebo zmenám tvaru
  • vyrážka – na alebo v okolí bradavky
  • výtok – z jednej alebo oboch bradaviek
  • zvrašťovanie alebo tvorba jamiek na koži prsníka alebo v okolí bradavky
  • opuch – lymfatických uzlín v podpazušiach alebo v okolí kľúčnej kosti
  • hrčka alebo zhrubnutie – ktoré je na pohmat rozdielne v porovnaní so zvyškom prsnej žľazy
  • trvalá bolesť – v jednej časti prsníka alebo v podpazuší