Je to liečba, ktorá využíva ožarovanie lúčmi s vysokým obsahom energie. Jej cieľom je usmrtiť nádorové bunky, ktoré prípadne neboli odstránené pri operácii. Ožarovanie sa preto využíva vždy, keď nebol pri operácii odstránený celý prsník. Ožiarenie sa aplikuje na prsník alebo hrudnú stenu a/alebo uzliny v podpazuší a nad kľúčnou kosťou. Dostatočná dávka žiarenia sa do postihnutého tkaniva dostane za niekoľko minút ožarovania. Celá terapia zvyčajne trvá maximálne 6 týždňov a prebieha ambulantne.

Rádioterapia môže prebiehať dvoma spôsobmi. Pri vonkajšom ožarovaní (externá rádioterapia) je zdroj žiarenia umiestnený mimo tela pacienta (ožarovací prístroj) a prechádza cez kožu ožarovacími poľami do miesta, ktoré je cieľom ožarovania. Pri vnútornom ožarovaní (brachyterapii) je zdroj žiarenia zavedený priamo do tkaniva prsníka pacientky.

Najprv sa musí zahojiť operačná rana

Najdôležitejším kritériom toho, aby mohla liečba žiarením začať, je úplné zahojenie operačnej rany. Do úvahy treba brať aj celkový stav pacientky, rozsah operačného zákroku, ako aj miesto ožiarenia.

Reakcie na koži

Koža reaguje na ožiarenie v mnohých prípadoch ako pri opaľovaní na slnku: sčervenie, svrbí, niekedy sa vytvoria pľuzgieriky. V ožarovanej oblasti často dochádza k pigmentácii (zhnednutiu) kože a ku vypadávaniu chĺpkov, čo sa zjaví asi za 3 týždne po začatí ožarovania.

Starostlivosť o kožu pri ožarovaní

Ožarovaná koža je citlivá na mechanické i chemické dráždenie. Neslobodno ju od začiatku ožarovania až po dobu asi troch týždňov po skončení ožarovania mechanicky ani chemicky dráždiť.

  • nepoužívajte preto na ožarované miesta dráždivé mydlá, kefky, drsné uteráky, alkohol, parfumy, dezodoračné spreje, náplaste (proti reume)
  • neprikladajte si na kožu teplé až horúce obklady, sprchujte sa mierne teplou alebo vlažnou vodou (nie horúcou)
  • nepoužívajte v ožarovanej oblasti infračervené ohrievače alebo horské slnko, nenavštevujte solárium
  • noste voľné a vzdušné oblečenie, vyhnite sa omínajúcej podprsenke (ak Vám prekáža, nenoste ju počas ožarovania vôbec), vhodné je oblečenie z prírodných materiálov (bavlna), nahraďte úzke ramienka podprsenky širokými alebo ich podložte kúskom vaty
  • ošetrovanie ožarovanej kože kozmetickými prípravkami nie je doporučované (pleťové mlieka, …)
  • v prípade potreby Vám lekár doporučí vhodný spôsob starostlivosti o ožarovanú kožu
  • niekedy ani použitie farmaceutických prípravkov (masti, krémy) nezabráni vytvoreniu reakcie na ožarovanej koži

Únava počas ožarovania

Únava je častým sprievodným javom počas ožarovania, vyskytuje sa hlavne v druhej polovici liečby. Niektoré pacientky sú schopné počas ožarovania pracovať, u iných je nutné viac oddychovať a dočasne prerušiť pracovné aktivity. Doprajte Vášmu telu toľko oddychu, koľko potrebujete.

Neskoré reakcie

Medzi neskoré reakcie po ožarovaní pre rakovinu prsníka radíme najmä zmeny na koži a lymfedém.

Koža v ožarovanej oblasti môže byť po rokoch od ukončenia ožarovania suchšia, viac náchylná k poraneniu. Môže sa vyskytnúť hyperpigmentácia (zhnednutie kože) a rozšírené cievky, ktoré však nepredstavujú žiadne riziko a sú len kozmetickým problémom. Použitím nových technológií sa však riziko zmien na koži za posledné desaťročia výrazne znížilo. Po ožarovaní je vhodné dlhodobo ošetrovať ožiarenú kožu zvlhčujúcimi prípravkami (napr. pleťové mlieko), samozrejmosťou pri pobyte vonku je použitie opaľovacích prípravkov s vysokým ochranným faktorom.

Lymfedém

Pri ožarovaní oblasti lymfatickej drenáže môže rádioterapia u niektorých pacientiek prispieť k vyššej miere opuchu hornej končatiny z dôvodu poškodenia lymfatických ciest. Počas ožarovania je vhodné pokračovať v cvičeniach, ktoré Vám boli doporučené rehabilitačným pracovníkom po operácii, ktoré znižujú riziko lymfedému.

Autor textu: MUDr. Pavol Lukačko